XL Kongregacja Odpowiedzialnych

W dniach od 20 do 23 lutego br. odbyła się na Jasnej Górze XL Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Zgromadziła ona ponad 1100 członków Ruchu z Polski, ale także ze Słowacji, Ukrainy, Czech, Białorusi, Austrii, Niemiec. Nie mogło zabraknąć również przedstawicieli z diecezji siedleckiej. Uczestniczyło w Kongregacji 65 osób, co dało 3 miejsce pod względem liczebności z wszystkich diecezji w Polsce.

Tematem Kongregacji, a jednocześnie hasłem przyszłego roku formacyjnego będzie „W mocy Ducha Świętego”. Rzeczywiście był to czas działania Ducha Świętego. Uczestnicy mogli go poznawać poprzez wygłoszone wykłady. O mocy Ducha Świętego w Kościele mówił ks. dr Grzegorz Strzelczyk, moc Ducha Świętego w Biblii przedstawił ks. dr Tomasz Tomaszewski, zaś o mocy Ducha Świętego w liturgii mówił ks. dr Tomasz Bać. Ks. dr Wojciech Nowacki w swej prelekcji zastanawiał się „Czy Ruch Światło-Życie potrzebuje doświadczenia charyzmatycznego?”, Robert Dawidczyk dzielił się jak można prowadzić życie w Duchu Świętym. ks. Ryszard Nowak mówił o roli Ducha Świętego na modlitwie, a ks. dr Zbigniew Snarski o działaniu Ducha Świętego ku nowej ewangelizacji. O mocy Ducha Świętego w życiu konsekrowanym dzieliły się – Jolanta Szpilarewicz, odpowiedzialna główna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła i s. Małgorzata Glanc, przełożona Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej. Wyzwania płynące z synodu o rodzinie przedstawili Katarzyna i Paweł Maciejewscy, po raz pierwszy na Kongregacji jako już para krajowa Domowego Kościoła. Natomiast do podjęcia pracy na rzecz Światowych Dni Młodzieży zaprosił ks. Grzegorz Suchodolski. Były też prezentacje poszczególnych diakonii centralnych działających w Ruchu Światło-Życie ewangelizacji, misyjnej, modlitwy, wyzwolenia, życia, liturgicznej, muzycznej, formacji diakonii, oaz rekolekcyjnych, komunikowania społecznego, a także miłosierdzia i społecznej. Z pewnością już nie długo będzie można zapoznać się z powyższymi wykładami na stronie: www.oaza.pl. O wylanie Ducha modlono się także przed kongregacją, w piątkowy wieczór i w trakcie, w sobotnie popołudnie na spotkaniach modlitewnych, ale oczywiście także liturgią godzin i Eucharystią, której codziennie przewodniczył inny biskup: w sobotę bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w niedzielę: ks. bp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, a w poniedziałek abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Kongregacja w tym roku była również wyjątkowa ze względu na to, że moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk prowadził ten czas już jako biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wraz z nim przez 4 dni towarzyszył spotkaniu ks. bp Adam Szal.
Nie tylko przedstawiciele diecezji siedleckiej uczestniczyli w Kongregacji, ale także czynnie brali w niej udział: diecezjalna diakonia modlitwy prowadziła spotkanie modlitewne w piątek, Anna Jakimiuk z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła mówiła świadectwo o działaniu Duch Świętego w swoim życiu konsekrowanym, przedstawiciele Domowego Kościoła posługiwali na mszy świętej w sobotę i w niedzielę, zaś ks. Marek Andrzejuk i Anna Jóźwik zostali pobłogosławieni przez biskupa Adama Wodarczyka do pełnienia posługi w centralnej diakonii formacji diakonii.

XL Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie zakończyła się w poniedziałek 23 lutego Kolegium Moderatorów.

Anna Jóźwik

Miejsce: