Wieniec adwentowy

Adwentowy wieniec w oczekiwaniu na przyjście Pana.

Rozpoczyna się modlitewny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa, a że jest to niezwykle ważny okres w budowaniu wspólnoty Rodziny Chrześcijańskiej więc stało się tradycją, że w naszym Sanktuarium św. Józefa w Siedlcach, od kilku lat, przygotowujemy wieniec adwentowy.

Czas Adwentu, to czas zatrzymania się nad swoim życiem, życiem małżeńskim i życiem rodzinnym. To czas, w którym każdy z nas może sobie zadać pytanie: Czy ja czekam na Chrystusa? Czy potrafię zatrzymać się i zmienić swoje życie na lepsze?

Istnieje szereg zwyczajów adwentowych, które pomagają nam ten cel osiągnąć. Do nich należy przede wszystkim życie w łasce, a także trwanie na modlitwie, adoracji, częstej Eucharystii, Liturgii Godzin oraz symbole takie jak: świeca Roratnia, lampiony i wieniec adwentowy. Miejscem adwentowego oczekiwania i przyjmowania w rodzinie przychodzącego Chrystusa jest także nasz dom rodzinny. Dobrze więc byłoby, aby wieniec adwentowy znalazł się w każdym domu rodzinnym. Dlatego serdecznie zachęcamy, aby jak Najwięcej Rodzin z naszej Parafii wykonało małe wieńce. Wykonuje się je z gałązek szlachetnych drzew iglastych, takich jak: świerk, jodła, sosna lub z liści laurowych. Wieniec można również nabyć w sklepie, ale lepiej będzie, gdy wykonamy go sami. Wykonanie jest bardzo proste. Na kole drucianym o średnicy 20-40cm przymocowujemy zielone gałązki lub liście, a następnie umieszczamy w tak wykonanym wieńcu cztery świece. Symbolizują one cztery niedziele adwentowe. Tak przygotowany wieniec może być umieszczony na tacy i ustawiony na stole. W Pierwszą Niedzielę Adwentu zapalamy jedną świecę, w drugą- dwie, w trzecią- trzy, a w czwartą- wszystkie cztery. Świece zapalamy przez cały adwent w czasie rodzinnych modlitw wieczornych, przy czytaniu Pisma Świętego, w czasie modlitw małżonków. Natomiast w  kościele na dużym wieńcu podczas porannych rorat.

Symbolika światła w okresie ADWENTU jest bardzo ważnym i wymownym znakiem. Mamy nadzieję, że z każdą zapaloną świecą, światło przychodzącego Chrystusa będzie coraz mocniejsze, aby na Święta Bożego Narodzenia zajaśniało w każdym małżeństwie i w każdej rodzinie naszej Parafii.

Zapewne w tym roku, ogłoszonym przez Ojca Św. Benedykta XVI -„Roku Wiary”, będziemy bardziej zagłębiać się w adwentowy okres liturgiczny. Papież wielokrotnie mówił: „Brama wiary jest ciągle dla nas otwarta”…….”Wielkim problemem współczesnego Kościoła jest nieznajomość wiary”…………”Wiara pomaga człowiekowi żyć, radować się i cierpieć”.  Te słowa uświadamiają nam, abyśmy nie zmarnowali tego błogosławionego czasu i nie zagubili się w tym konsumpcyjnym świecie. Kościół przypomina nam nieustannie o Bogu, który Jest, który Kocha i Czeka ze swoją miłością. Wszyscy więc jesteśmy zaproszeni, by wiara była nie tylko w naszym sercu, ale także byśmy dzielili się nią z innymi.

Zapraszamy parafian aby przynieśli do naszego Kościoła swoje małe wieńce adwentowe w sobotę 1 grudnia 2012r. przed  Mszą Św. o godz. 18. Będą one uroczyście pobłogosławione. Zabierzemy je do swoich domów aby były znakiem oczekiwania Pana w każdej naszej rodzinie.

            Niech ten Rok Wiary będzie dla nas wielkim ożywieniem.

W imieniu Diakonii Domowego Kościoła

K. Boruta