SPOTKANIE OPŁATKOWE DOMOWEGO KOŚCIOŁA

Tradycyjnie,  po przekroczeniu progu Nowego Roku, Domowy Kościół gromadzi się na wspólnym spotkaniu opłatkowym.

Tym razem gościliśmy w Białej Podlaskiej w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W sobotę 9-go stycznia zebrało się nas około 450 osób.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 10-tej, gdzie przy śpiewie kolęd, małżeństwa z poszczególnych rejonów diecezji, składały pokłon Panu Jezusowi. Wędrówkę do szopki zakończyli obecni kapłani, na czele z księdzem biskupem Kazimierzem Gurdą .

Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św., której przewodniczył oraz homilię wygłosił ksiądz biskup. W nawiązaniu do Ewangelii, zostaliśmy zachęceni, abyśmy do naszych małżeńskich łodzi zapraszali Jezusa, który wyciszy niespokojne wichry, tak jak zrobił to, gdy wszedł do łodzi uczniów. Ksiądz biskup wskazał na rodzinę, jako miejsce doświadczania miłości ojcowskiej, na wzór miłości Boga. Za św. Janem Apostołem, przypomniał nam, że „W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk” 1J 4.18. Życząc nam takiej miłości, ksiądz biskup prosił, by małżeństwa Domowego Kościoła dawały o niej świadectwo. Mówił, iż potrzeba świadectw o radości życia z Bogiem, radości nawet w sytuacjach trudnych, radości bycia we wspólnocie.

Na zakończenie nasz pasterz wyraził swoją radość z tak licznego zgromadzenia, jak również z obecności wielu kapłanów, którzy coraz chętniej angażują się w życie wspólnot.

Po zakończeniu Eucharystii, przeszliśmy do sali, gdzie jak co roku dzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia.

Następnie odbyła się agapa, którą urozmaiciła prezentacja multimedialna poszczególnych rejonów. Domowy Kościół w naszej diecezji dzieli się na pięć rejonów: siedlecki, bialski, łukowski, garwoliński i włodawski. Rozgrzewając się ciepłym posiłkiem, mogliśmy poznawać parafie i kręgi całej diecezji.

Ostatnim punktem programu były jasełka, w których aktorami zostali losowo wybrani goście. Ponieważ przedstawienie odbyło się bez wcześniejszych prób, to dostarczyło  nam wiele radości. Podobnie jak całe sobotnie spotkanie.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że warto na kilka godzin odłożyć sprawy dnia codziennego, by w atmosferze jedności i pokoju, przeżyć spotkanie z ludźmi , których przyprowadziła ta sama gwiazda.

 

Bożena i Jacek – rejon Garwolin

 

POST SCRIPTUM

MEDIA O NAS: Jasełka naszym diecezjalnym opłatku https://www.youtube.com/watch?v=QrBo9mcTkOw (nagranie: Waldemar Korniluk)

wtorek, 12 Styczeń, 2016 - 11:55