Pochować z godnością

Październik od ponad 20 lat w świecie, a od 8 lat w Polsce obchodzony jest jako miesiąc pamięci dzieci zmarłych, a dzień 15 października jako Dzień Dziecka Utraconego. Został on uchwalony z inicjatywy rodziców osieroconych, przezywających ból rozstania ze swoimi dziećmi. Po co? Żeby pamiętać!

Grób to czytelny znak poszanowania godności osoby ludzkiej, bez względu na to, jak długo żył i jakie rozmiary osiągnęło jego ciało.
„Umarłych pogrzebać” – oto jeden z uczynków miłosierdzia co do ciała. Taka jest nauka Kościoła, której nie powinniśmy zapominać.
Grób Dzieci Utraconych, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Janowskiej w Siedlcach jest bardzo ważny. To nie tylko miejsce pamięci dla osób bezpośrednio dotkniętych utratą dziecka, to także znak czci należnej milionom dzieci, po których nie ma nawet śladu i których szczątki zostały sponiewierane w sposób niegodny człowieka. Wiele osób zatrzymuje się przy tym grobie na modlitwę i zapala znicz, aby uczcić pamięć dzieci, którym z różnych przyczyn nie dane było cieszyć się życiem. Rodzice, którzy przeżyli dramat dziecka utraconego tam znajdują ukojenie. Wiele osób cierpiących tam właśnie szuka przebaczenia. Zdarza się, że kobiety, które podjęły trudne decyzje zmieniają zdanie, ponieważ to miejsce uświadamia im, że noszą w sobie nowe życie.
Grób ten dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli tej bolesnej straty jest miejscem pomagającym po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po śmierci swoich dzieci, jest miejscem spotkania z nimi.
Powstał on przed czterema laty (2009 r.). Stanowi wspólne dzieło Biskupa siedleckiego, władz miasta Siedlec oraz osób, którym leży na sercu los dzieci utraconych.
Miejmy nadzieję, że Maryja - Matka Dzieci Nienarodzonych przyczyni się do obudzenia ludzkich sumień. Chodzi o zwykły szacunek należny człowiekowi. Szczątki ludzkie powinny być traktowane z szacunkiem i godnie pogrzebane.
 
W poniedziałek 15 października 2012r. o godz. 1200 w Katedrze Siedleckiej odbędzie się pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. będzie sprawowana przez Pasterza kościoła siedleckiego Bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w intencji rodziców i zmarłych dzieci. Po Mszy św. trumny z ciałami dzieci przejadą w kondukcie na cmentarz przy ul. Janowskiej, gdzie zostaną złożone w grobie dzieci utraconych.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy pragną modlitewnie i duchowo wesprzeć rodziny doświadczone stratą dziecka. Jest to czas zadumy i refleksji nad wartością życia ludzkiego.
Boże Ojcze w modlitwie polecamy Ci rodziców, którzy potrzebują wsparcia i pomocy po utracie swoich dzieci z różnych powodów, abyś sam zechciał być ich pociechą i pokierował procesem ich wewnętrznego uzdrowienia.
 
wtorek, 9 Październik, 2012 - 20:50