Kilka słów o Dniu skupienia

W sobotę 4 lutego 2017 roku w Domu „Moria” w Łukowie odbył się Dzień Skupienia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Diakonii Życia. Na część formacyjną złożyły się informacja Grażyny Mikołajczuk z DŻ Diecezji Siedleckiej o stanie prawnym ochrony życia w Polsce i konferencja, którą wygłosił ks. Marek Weresa. Grażyna Mikołajczuk w swoim wystąpieniu omówiła poszczególne zapisy obowiązującej ustawy i inicjatywy zmian które pojawiały się w ostatnich miesiącach. Zapisy prawne i obowiązujące w szpitalach procedury postępowania ilustrowała przykładami ze swojej wieloletniej praktyki pielęgniarki położnej. Ksiądz Marek, nawiązując do przedmówczyni rozpoczął od stwierdzenia, że jesteśmy świadkami walki z Bogiem który stał się Człowiekiem, człowieka który stawia się na miejscu Boga. Nawiązując do programu formacyjnego Diakonii Wyzwolenia przewidzianego na rok 2016/17 opartego na homilii papieża Franciszka wygłoszonego w Częstochowie zwrócił uwagę na działalność Jana Chrzciciela. Mamy tak jak Jan Chrzciciel głosić nie siebie, ale Jezusa. Potrzebujemy odkryć Miłosierdzie Boże przerywając kręgi naszego egoizmu. Ksiądz Marek w homilii przedstawił symbolikę pustyni (Mk 6, 30-34). Pustynia jest miejscem leżącym między Egiptem, który jest symbolem zniewolenia, grzechu, miejscem panowania bożka (faraona), a Babilonem – miejscem zesłania i niewoli. Na pustyni doświadczamy swej niemocy, ale w ciszy doświadczamy oczyszczenia, uświadamiamy sobie konieczność wierzenia i zawierzenia Bogu. Zakończył wskazaniem na Maryję, która zawsze była przy Chrystusie, nakazuje go słuchać, byśmy stali się znakiem Bożego Miłosierdzia.
W  roku, w którym odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości zachęcamy do udziału w spotkaniach modlitewno-formacyjnych, zaangażowania w 50 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (26II-4III2017). Zapraszamy na następny Dzień Skupienia KWC i DŻ 22 kwietnia 2017 roku do Domu „Moria” w Łukowie.  Niech zachętą do udziału będzie świadectwo stojącej na progu dorosłości Kingi: 
„W dniu skupienia KWC i Diakonii Życia uczestniczyłam po raz pierwszy. Zachęciła mnie mama, która jest członkiem KWC już wiele lat. Ogromne wrażenie wywarła na mnie konferencja p. Grażynki, która mówiła o ustawie z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Swoje wypowiedzi popierała przykładami z pracy w szpitalu, gdzie miała styczność z kobietami które z różnych przyczyn chciały poddać się aborcji i które namawiała do zmiany swych decyzji. Ważne w takim momencie jest wsparcie najbliższej rodziny. Szkoda, że w tych konferencjach nie uczestniczyła młodzież. Zachęcam więc młodych ludzi, aby wraz z dorosłymi angażowali się w dzieło obrony życia i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.” 
Krystyna i Roman Jastrzębscy
Odpowiedzialni za KWC w Diecezji Siedleckiej
 
środa, 15 luty, 2017 - 22:27