7 miesiąc


„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” 
(Mt 25,40)
 
Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej
 
Od Dnia Świętości Życia – 25.03.2012 (Uroczystość Zwiastowania Pańskiego) trwamy w modlitwie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. 
 
Mija siódmy miesiąc nowego życia ludzkiego.
7 miesiąc
 
Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca zdolność dziecka, które magazynuje składniki potrzebne po urodzeniu, do przeżycia poza organizmem matki. Intensywnie rozwija się podściółka tłuszczowa, co prowadzi do podwojenia wagi. Dziecko rozpoczyna siódmy miesiąc mierząc około 30 cm (wymiar ciemieniowo-pośladkowy), a jego waga jest bardziej zindywidualizowana i wynosi od 900 do 1350 g. Można już bez problemu wysłuchać bicie serca dziecka za pomocą KTG. Jego serce bije szybko: około 140-160/min.
Układ nerwowy doskonali swoje funkcjonowanie. Na powierzchni obu półkul mózgowych tworzą się charakterystyczne dla człowieka bruzdy, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia kory mózgowej. Zmniejszająca się przestrzeń wokół niego uniemożliwia swobodne większe ruchy, ale dziecko nadal przekręca się, rusza kończynami i wykonuje precyzyjne ruchy mimiczne. Angażują one do pracy różne partie mózgu, dzięki czemu powstają ciągle nowe połączenia między komórkami nerwowymi oraz wzorce pamięciowe ruchów.
Dla harmonijnego rozwoju dziecka konieczny jest naturalny dopływ bodźców, ale niezbyt mocnych.
Temperatura środowiska śródmacicznego jest względnie stała: o około 0,5-1,5 oC wyższa niż ciała matki. Zdolność reakcji na bodźce termiczne jest już wykształcona: dziecko reaguje jak na stres na oziębienie lub ogrzanie miejsca, w którym się znajduje.
Życie w łonie matki jest okresem ustawicznego kołysania dziecka ruchem i oddechem. Człowiek zachowuje pamięć rytmicznego kołysania ciała, stąd atrakcyjność kołyski, huśtawki, hamaka. Po urodzeniu dzieci delikatnie kołysane lepiej rozwijają się pod względem fizycznym i psychicznym.
Słodki posmak wód płodowych zachęca dziecko do picia (co dostarcza mu produktów odżywczych koniecznych dla wzrostu) i poprzez receptory na języku pobudza ośrodki w mózgu, które wzmagają ruchy nabierania i wypierania wód w płucach i wpływają na regularność tych próbnych ruchów oddechowych.
Dziecko odczuwa ból nie tylko wskutek działania bodźców powierzchniowych, ale również z powodu chorób lub dyskomfortu panującego w macicy, może na przykład cierpieć na niedotlenny ból głowy, jeśli matka pali papierosy.
Trudno w to uwierzyć, ale gdyby dziecko urodziło się przedwcześnie, już teraz miałoby jakieś szanse na przeżycie.
 
„Ewangelia życia jest wielkim darem Boga i zarazem zobowiązującym zadaniem dla człowieka. Budzi podziw i wdzięczność wolnej osoby i domaga się od niej, by ją przyjęła, chroniła i ceniła z żywym poczuciem odpowiedzialności: dając człowiekowi życie, Bóg żąda, by człowiek to życie kochał, szanował i rozwijał. W ten sposób dar staje się przykazaniem, a samo przykazanie jest darem.”
(Błogosławiony Jan Paweł II „Evangelium vitae” 52)
 
25 października 2012 r. w naszych parafiach, a w Katolickim Radiu Podlasie o godz. 20.30 modlimy się:
• za każde życie ludzkie, o godność każdego człowieka;
• za wszystkie dzieci duchowo adoptowane i tych, którzy podjęli się tej modlitwy, prosząc o łaskę wytrwania;
• o szczęśliwe rozwiązania dla kobiet w stanie błogosławionym;
• o dar potomstwa dla wszystkich tych, którzy o to proszą;
• za dzieci chore, o łaskę zdrowia, pomyślny przebieg leczenia i rehabilitacji;
• za wszystkich rodziców doświadczonych stratą dziecka;
• za osoby cierpiące z powodu grzechu aborcji, prosząc o Boże Miłosierdzie;
• o światło Ducha Świętego, mądrość i odpowiedzialność dla parlamentarzystów w dziedzinie obrony życia ludzkiego;
• za wszystkich obrońców życia;
• za przeciwników życia prosząc o ich nawrócenie;
• o kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II;
• o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia;
• o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.
 
Modlimy się także o owoce światowej peregrynacji kopii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej, która pielgrzymuje w obronie życia „Od Oceanu do Oceanu”, zdążając do Fatimy, by uprosić u Swego Syna zwycięstwo cywilizacji życia i miłości na całym świecie, gdyż międzynarodowe prawo, stanowione przez ludzi, odmawia obrony prawnej życia poczętego dziecka, a kolejne kraje legalizują eutanazję i narasta atak na małżeństwo i rodzinę.
 
Dziękujemy Bogu
za pochówek dzieci utraconych, który odbył się 15 października w Katedrze siedleckiej (już po raz czwarty), po Mszy Świętej pogrzebowej, celebrowanej przez Księdza Biskupa Ordynariusza wraz z 18 kapłanami. Ciała dzieci spoczęły na cmentarzu przy ulicy Janowskiej w grobie „Dzieci Utraconych”. Dziękujemy władzom kościelnym, władzom miasta, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie i wszystkim, którzy czynnie włączyli się w tą inicjatywę, a także wszystkim, którzy uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej.
 
 
To życie poczęte jest jednak życiem, darem Boga. Dla Boga i w Bogu wszystko żyje – nauczał Ksiądz Biskup.
 
 
sobota, 20 Październik, 2012 - 22:56