6. Pogrzeb dzieci nienarodzonych

Już po raz szósty odbył się w Siedlcach pogrzeb dzieci nienarodzonych, które zmarły przedwcześnie na różnym stadium rozwoju w wyniku poronienia i nie zostały pochowane przez swoich rodziców. 17 października uroczystej Eucharystii w katedrze siedleckiej przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrowało 16 kapłanów.
W uroczystościach pochówku udział wzięli rodzice, którzy utracili dzieci w wyniku poronienia, przedstawiciele władz Miasta Siedlce, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wraz z dyrektor Marią Gadomską, przedstawiciele Służby Zdrowia, osoby życia konsekrowanego, a także członkowie Domowego Kościoła. Przed Mszą Świętą ks. Tomasz Czarnocki – Oficjał Sądu Biskupiego diecezji siedleckiej przypomniał, że 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Poświęcony jest pamięci dzieci przedwcześnie utraconych. W homilii biskup siedlecki Kazimierz Gurda ukazał chrześcijańską perspektywę przeżywania śmierci nienarodzonych dzieci. – "Stajemy dzisiaj wobec tajemnicy śmierci. Śmierci bardzo wczesnej, bo następującej jeszcze przed narodzeniem się dziecka. Życie ziemskie, które zostało dziecku dane przez Boga od początku jego istnienia zostało mu zabrane. To życie ziemne zostało ograniczone tylko do czasu przebywania dziecka w łonie matki. Na pytanie „Dlaczego Bóg tak zdecydował?”, nie potrafimy odpowiedzieć. Ufamy jednak, że ta Boża decyzja była zarówno dla dziecka jak i jego rodziców dobra. Bóg bowiem nigdy nie działa wbrew dobru człowieka, którego powołuje do życia. Niech doświadczenie straty dziecka będzie dla rodziców i każdego z nas okazją do ożywienia nadziei i zrozumienia planów Boga" – mówił Pasterz Kościoła Siedleckiego.
Po zakończonej Eucharystii dwie trumny z ciałami zmarłych dzieci spoczęły w specjalnie przygotowanym grobie na Cmentarzu Janowskim w Siedlcach.
Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się w inicjatywę, a także tym, którzy uczestniczyli w ceremonii pogrzebowej.
Pozostajemy w modlitwie, za wszystkich rodziców doświadczonych stratą dziecka, przez wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II wierząc, że będzie nam pomagał i błogosławił z Domu Ojca w działaniach w obronie życia i rodziny.
Zapraszamy 25 dnia każdego miesiąca do modlitwy w obronie każdego życia ludzkiego o godz. 2030 na falach Katolickiego Radia Podlasie. Modlimy się także o wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło – Życie.
Diakonia Życia Rejonu siedleckiego
 
poniedziałek, 27 Październik, 2014 - 20:53