35. Pielgrzymka KWC

 W 35 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która odbyła się 26 września 2015 roku we Wrocławiu wzięła udział 16 osobowa grupa członków i sympatyków krucjaty z Diecezji Siedleckiej. Pątnicy z Białej Podlaskiej wyruszyli zaraz po północy, zabierając „po drodze” pielgrzymów z Siedlec i okolic Garwolina. Kilkugodzinna podróż do Wrocławia pozwoliła na bliższe wzajemne poznanie się, modlitwę i przygotowanie duchowe na podstawie tematu „Spotkanie przygotowujące do 35 Ogólnopolskiej Pielgrzymki KWC. 
        Na Ostrowie Tumskim, w kościele p.w. Świętego Krzyża  pielgrzymów powitał ksiądz Wojciech Ignasiak, krajowy moderator KWC. Przy okazji przypomniał, że wszystkie przedsięwzięcia, jakie podejmujemy na rzecz wyzwolenia ludzi, pomaganie im w odkrywaniu prawdziwej wolności muszą być podejmowane w mocy Trójjedynego Boga. Prosząc na modlitwie o dary Ducha Świętego i korzystając z nich należy docierać do ludzi stosując nowoczesne środki komunikowania i przekazu informacji  i pobudzać ich do aktywności.
        Świadectwa członków krucjaty potwierdzały moc modlitwy wstawienniczej, prowadzącej do wyzwolenia bliźnich z nałogów i uzależnień i wyzwalającej ich samych  z lęku i niepewności. Kolejnym punktem spotkania była droga krzyżowa z rozważaniami, podczas której krzyż nieśli między innymi przedstawiciele  poszczególnych archidiecezji. Poprzedzająca Eucharystię przerwa była czasem radosnych powitań i ożywionych rozmów pielgrzymów ze wszystkich stron Polski oraz zaopatrywania się w lektury. Szczególnym powodzenie cieszył się zarekomendowany wcześniej dokument Kongregacji Nauki Wiary, „Instrukcja o chrześcijańskiej wolności i wyzwoleniu”.
        Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący  Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Ksiądz biskup przypomniał o „starych” zagrożeniach, do walki z którymi KWC została powołana. Wypunktował też nowe, czyhające szczególnie na młode pokolenie Polaków. Nawiązując do aktualnego problemu imigrantów podkreślił, że największe zagrożenia człowieka nie pochodzą z zewnątrz. Współczesne chrześcijaństwo staje przed  „medialnym plutonem egzekucyjnym”  własnego kraju. Zwrócił uwagę na to, że wielu młodych nie mogąc samodzielnie zrozumieć i rozwiązać stojących przed nimi problemów, woli nie pytać. Nie chce, aby dotarło do nich, że muszą wybierać między trudnym szczęściem, a łatwym nieszczęściem.         Część formacyjno-liturgiczną zakończyły podziękowania, podczas których moderator krajowy KWC ks. Wojciech zaprosił  na 36 Ogólnopolską Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która odbędzie się za rok w Poznaniu.
        Po agapie zwiedzaliśmy okoliczne kościoły różnych wyznań oraz podziwialiśmy piękną wrocławską starówkę. O zmierzchu wyruszyliśmy do podmiejskiego Mirkowa na zasłużony odpoczynek. Niespodziewanym „przedłużeniem” pielgrzymki była liturgia słowa podczas niedzielnej Mszy Św. w miejscowej parafii p.w. Świętego Brata Alberta. Ksiądz proboszcz Wacław nawiązując do przypadającego  na 26 niedzielę zwykłą fragmentu ewangelii (Mk 9.38-43,45,47-48) wyjaśnił na czym polegał radykalizm Jezusa z Nazaretu i jakiego radykalizmu oczekuje się od współczesnych wyznawców Chrystusa. Zaliczeni do Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich nawiązaliśmy serdeczny kontakt z przedstawicielami wspólnoty parafialnej i jej duszpasterzem.
         W drodze powrotnej nawiedziliśmy bazylikę p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy i odbyliśmy spacer wokół miejscowego zamku. Następnie pielgrzymowaliśmy do Zduńskiej Woli, miejsca urodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Nawiedziliśmy najpierw miejsce jego chrztu, bazylikę p.w. Wniebowzięcia NMP. Tu kolejne zaskoczenie. W prawej bocznej nawie, obok ołtarza  poświęconego świętemu Maksymilianowi na którym stoją Jego relikwie, ikona Świętej Rodziny i chorągiew procesyjna z wizerunkami Świętej Rodziny i Świętego Józefa z Jezusem z napisami zawierzenia i prośby o modlitwę. Pani Marta, przewodniczka po sanktuarium wyjaśniła, że są to wyrazy aktywności Domowego Kościoła w parafii. Wspólnie z panią Martą, odmówiliśmy litanię do świętego Maksymiliana i  udaliśmy się do domu urodzin świętego rycerza Niepokalanej.
       Podczas powrotu do naszych domów były ubogacające świadectwa i postanowienia pielgrzymowania do Poznania w ostatnią sobotę września w przyszłym roku. 
 
środa, 30 Wrzesień, 2015 - 22:07