6 miesiąc

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” 
(Mt 25,40)

Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej
 
Od Dnia Świętości Życia – 25.03.2012 (Uroczystość Zwiastowania Pańskiego) trwamy w modlitwie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. 
 
Mija szósty miesiąc nowego życia ludzkiego.
6 miesiąc
 
To okres, w którym proporcje ciała dziecka zbliżają się do tych, jakie będą je charakteryzować przy urodzeniu. Osiąga ono prawie 28 cm wzrostu i waży od 500 do 700 g. Maź płodowa pokrywa obficie skórę i chroni ją przed stwardnieniem i zmacerowaniem przez sole mineralne zawarte w płynie owodniowym. Nadal brak tkanki tłuszczowej. Wytwarzają się wiązadła stawowe, szkielet intensywnie kostnieje, rosną włosy i paznokcie. Dziecko magazynuje produkty potrzebne mu do wzrostu i życia poza łonem matki: wapń, żelazo, białka, ciała odpornościowe. Dojrzewają narządy wewnętrzne oraz układ nerwowy. Ciągle gęstnieje sieć wiązań nerwowych w mózgu i w dwudziestym czwartym tygodniu, między 70 tysiącami komórek tkanki mózgowej wielkości łebka od szpilki, istnieje 124 milionów połączeń. Zwiększa się również szybkość przebiegu impulsów nerwowych.
Wyraźnie pojawiają się dwa stany aktywności: czuwania i snu. W czasie snu występuje faza o specyficznym układzie fal mózgowych, charakterystycznym dla marzeń sennych (tzw. faza REM), w czasie której w mózgu dziecka następuje intensywne porządkowanie i integracja sygnałów, jakie dotarły ze zmysłów i mięśni, były materiałem jego doświadczeń i prostych odczuć. Aktywność dziecka w tym okresie zależy już nie tylko od dziedzicznie zaprogramowanych cech układu nerwowego, ale również od zachowania matki, jej samopoczucia oraz bodźców z otoczenia (np. mogą go obudzić). Obserwuje się okresy jego słabszej i zwiększonej ruchliwości, zsynchronizowane z cyklem aktywności matki: ruchy ciała matki hamują ruchy dziecka, jej odpoczynek pobudza jego ruchy. Zauważono jednak, że prawidłowo rozwijające się dziecko rzadko trwa w bezruchu dłużej niż 10 minut, chociaż matka nie odczuwa wszystkich jego ruchów. Dziecko ćwiczy ruchy ssące warg.
Pod koniec szóstego miesiąca stopniowo otwiera się szpara powiekowa. Gałka oczna porusza się w górę, w dół i na boki. Reakcja na silny strumień światła staje się coraz wyraźniejsza: jeśli przestrzeń macicy nagle się rozświetli, dziecko odbiera to jako błyski i reaguje odwróceniem się od źródła światła, przyśpieszeniem akcji serca, wzmożoną ruchliwością. W dwudziestym czwartym tygodniu około 50 proc. dzieci reaguje na silny dźwięk opóźnioną reakcją przestrachu. Pod koniec drugiego trymestru (6 miesiąc) receptory równowagi dziecka są w pełni dojrzałe, na ich rozwój pobudzająco wpływa spokojny rytmiczny taniec, praktykowany na przykład w plemionach pierwotnych.
 
„CZŁOWIEKIEM jest również nienarodzone dziecko: co więcej, Chrystus w sposób uprzywilejowany utożsamia się z «najmniejszymi»”.
Błogosławiony Jan Paweł II
„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi”.
Błogosławiony Jan Paweł II
Evangelium vitae
 
25 września 2012 r. w naszych parafiach, a w Katolickim Radiu Podlasie o godz. 2030 modlimy się:
− za każde życie ludzkie, o godność każdego człowieka;
− za wszystkie dzieci duchowo adoptowane i tych, którzy podjęli się tej modlitwy, prosząc o łaskę wytrwania;
− o szczęśliwe rozwiązania dla kobiet w stanie błogosławionym;
− o dar potomstwa dla wszystkich tych, którzy o to proszą;
− za dzieci chore, o łaskę zdrowia, pomyślny przebieg leczenia i rehabilitacji;
− za wszystkich obrońców życia;
− za przeciwników życia prosząc o ich nawrócenie;
− za osoby cierpiące z powodu grzechu aborcji, prosząc o Boże Miłosierdzie;
− o światło Ducha Świętego, mądrość i odpowiedzialność dla parlamentarzystów w dziedzinie obrony życia ludzkiego;
− o kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II;
− o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia;
− o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.
 
Pamiętajmy:
25 września 1953 r. (59 lat temu) miało miejsce bolesne wydarzenie w historii Polskiego Kościoła: Sługa Boży Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, w późnych godzinach nocnych, został aresztowany w prymasowskiej rezydencji, a następnie wywieziony z Warszawy i uwięziony na okres 3 lat
 
„Idzie przez Polskę niebezpieczna fala: fala wrogości wobec nowego życia, wobec życia rodzącego się z matek. Gdyby ta wrogość kiedyś w Polsce zwyciężyła, cała Polska stałaby się krainą śmierci, martwą ziemią.”
Sługa Boży Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński
 
niedziela, 16 Wrzesień, 2012 - 14:08