5 miesiąc

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” 
(Mt 25,40)
 
Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej
 
Od Dnia Świętości Życia – 25.03.2012 (Uroczystość Zwiastowania Pańskiego) trwamy w modlitwie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. 
 
Mija piąty miesiąc nowego życia ludzkiego.
 
17 - 18 tydzień (płód ssący kciuk)
 
 
Dziecko w 5. miesiącu
 
Dziecko osiąga w tym miesiącu 30 cm wzrostu i 40 dag wagi. Rosną mu włosy, brwi i rzęsy oraz paznokcie. Tony bicia jego serca można wysłuchać już uchem, bez słuchawki lekarskiej. Matka odczuwa “pierwsze ruchy” dziecka – delikatne muśnięcia, jakby skrzydłem motyla, lub “puszczanie bąbelków”. Dziecko czasem śpi głęboko, drzemie, czasem czuwa spokojne lub też jest bardzo ruchliwe, np. przeciąga się, obraca, kopie, ma czkawkę. Jego ruchliwość zależy od odziedziczonego temperamentu oraz trybu życia matki, np. zwykle rozpoczyna harce, gdy matka odpoczywa, a ogranicza ruchy, gdy matka jest aktywna. 
Dziecko ćwiczy ruchy ssące warg, reaguje na smak wód płodowych, połykając ich więcej, gdy stają się słodsze, a zaprzestając picia, gdy są gorzkie, kwaśne lub słone. Wrażliwość dotykowa pozwala mu odczuć świat wewnątrzmaciczny “na własnej skórze”. Dotyka siebie, pępowiny, łożyska, ścian macicy. Silne bodźce, zmieniające warunki w łonie, wywołują dyskomfort, któremu dziecko, stara się aktywnie przeciwstawić. W tym okresie życia można uspokajać dziecko przemawiając do niego czule, posyłając mu serdeczne myśli, słuchając muzyki lub śpiewając coś miłego, czytając to, co wprawia matkę w dobry nastrój.
 
„Trzeba chronić małżeństwa i rodziny przed grzechem, przed ciężkim grzechem wobec poczynającego się życia – wiadomo wszak, że okoliczności tego grzechu obciążają całą moralność społeczną, a jego skutki zagrażają przyszłości narodu.”
Częstochowa 05.06.1979r.
„Maryjo, Królowo Polski (…) w tej godzinie Jasnogórskiego Apelu dziękuję Ci za wszystkich, którzy walczą o życie nienarodzonych.”
Częstochowa 12.06.1987r.
Błogosławiony Jan Paweł II do obrońców życia
 
25 sierpnia 2012 r. w naszych parafiach, a w Katolickim Radiu Podlasie o godz. 2030 modlimy się:
− za każde życie ludzkie, o godność każdego człowieka;
− za wszystkie dzieci duchowo adoptowane i tych, którzy podjęli się tej modlitwy, prosząc o łaskę wytrwania;
− o szczęśliwe rozwiązania dla kobiet w stanie błogosławionym;
− o dar potomstwa dla wszystkich tych, którzy o to proszą;
− za dzieci chore, o łaskę zdrowia, pomyślny przebieg leczenia i rehabilitacji;
− za wszystkich obrońców życia;
− za przeciwników życia prosząc o ich nawrócenie;
− za osoby cierpiące z powodu grzechu aborcji, prosząc o Boże Miłosierdzie;
− o światło Ducha Świętego, mądrość i odpowiedzialność dla parlamentarzystów w dziedzinie obrony życia ludzkiego;
− o kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II;
− o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia;
− o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie
- o trzeźwość i bezpieczeństwo wszystkich kierowców, podróżujących, o szczęśliwą podróż i powrót do domów dzieci i młodzieży z wakacji
- o owoce peregrynacji w obronie życia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej – „Od Oceanu do Oceanu” – która obecnie nawiedza Polskę (12 – 26 sierpnia).
 
Pamiętajmy:
Jesteśmy w okresie pielgrzymkowym na Jasną Górę; chcemy wynagradzać Bogu za grzechy przeciwko życiu, za niewypełnienie Ślubów Jasnogórskich, w których przyrzekaliśmy: „Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady, że wszyscy staniemy na straży budzącego się życia, walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski, a dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca wszelkiego życia i za najcenniejszy skarb narodu”.
/z Jasnogórskich Ślubów Narodu; Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia/
 
piątek, 24 Sierpień, 2012 - 20:08