4 miesiąc

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”
(Mt 25,40)


Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej


Od Dnia Świętości Życia – 25.03.2012 (Uroczystość Zwiastowania Pańskiego) trwamy w modlitwie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Mija czwarty miesiąc nowego życia ludzkiego.

14 tydzień

16 tydzień

Jest to nadal okres dużych, gwałtownych zmian. Wzrost dziecka dochodzi do około 25 cm, a ciężar do 20 dag. Doskonalą swoje funkcje narządy wewnętrzne, np. serce przepompowuje dziennie 30 litrów krwi w tempie dwukrotnie szybszym od rytmu serca matki, tj. 120-160 uderzeń na minutę, organizm syntetyzuje białka, wydziela hormony, w pęcherzu moczowym gromadzi się niewielka ilość moczu. Główka nadal zajmuje jedną trzecią długości ciała, jednak dzięki rozwojowi mięśni karku trzyma się bardziej prosto. Na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich bruzdy tworzące specyficzny dla jednostki układ linii papilarnych.
W mózgu tworzą się bruzdy i zwoje, przez co powiększa się jego powierzchnia oraz wzrasta dynamicznie sieć połączeń między komórkami nerwowymi w całym ciele. Dziecko jest bardzo aktywne, wykonuje około 20 tysięcy różnych ruchów w ciągu dnia. Stają się one płynne i pełne wdzięku. Maluch reaguje już na smak i zapach wód płodowych, jest wrażliwy na dotyk i zmianę ciśnienia w przestrzeni, w której jest zanurzony, np. wskutek ucisku na brzuch matki "kopie" i skręca się. Wody płodowe, w których dziecko jest zanurzone, łagodzą wstrząsy i, zgodnie z prawem Archimedesa, “znoszą” ciężar jego ciała, co pozwala maleństwu swobodnie baraszkować. Kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi. Zaczyna funkcjonować narząd Cortiego, w którym mieszczą się receptory słuchowe. W tyle noska czynne są komórki zmysłowe przystosowane do reagowania na cząsteczki chemiczne związane z zapachem. Życie dziecka nadal jednak jest uzależnione od sprawności łożyska. Jest to "chemiczne laboratorium" powstałe między dzieckiem a matką. Łożysko spełnia czynności życiowe, które po urodzeniu podejmą już samodzielnie układy oddechowy, pokarmowy, wydzielniczy i dokrewny. Dziecko uzależnione jest od organizmu matki, który spełnia wobec niego rolę służebną.
Do dziś nie jest poznany mechanizm, dzięki któremu organizm macierzysty nie odrzuca odrębnego i obcego mu immunologicznie organizmu dziecka, jak uczyniłby w wypadku przeszczepu obcych tkanek. Przeciwnie, oba te organizmy współpracują ze sobą. Jeśli dziecko jest dziewczynką, w jej jajnikach zostają utworzone wszystkie komórki jajowe, z których niektóre kiedyś dojrzeją, dając życie następnym pokoleniom. W czwartym miesiącu zaczynają rosnąć włosy dziecka.


"Brońcie dalej życia! Jest to wasz wielki wkład w budowanie cywilizacji miłości. Niech szeregi obrońców życia wciąż rosną. Nie traćcie otuchy. To jest wielkie posłannictwo i misja, jakie Opatrzność wam powierzyła. Niech Bóg, od którego pochodzi wszelkie życie, błogosławi wam!"
 

Błogosławiony Jan Paweł II do obrońców życia 
Kalisz 04.06.1997r.

25 lipca 2012 r. w naszych parafiach, a w Katolickim Radiu Podlasie o godz. 2030 modlimy się:
− za każde życie ludzkie, o godność każdego człowieka;
− za wszystkie dzieci duchowo adoptowane i tych, którzy podjęli się tej modlitwy, prosząc o łaskę wytrwania;
− o szczęśliwe rozwiązania dla kobiet w stanie błogosławionym;
− o dar potomstwa dla wszystkich tych, którzy o to proszą;
− za dzieci chore, o łaskę zdrowia, pomyślny przebieg leczenia i rehabilitacji;
− za wszystkich obrońców życia;
− za przeciwników życia prosząc o ich nawrócenie;
− za osoby cierpiące z powodu grzechu aborcji, prosząc o Boże Miłosierdzie;
− o światło Ducha Świętego, mądrość i odpowiedzialność dla parlamentarzystów w dziedzinie obrony życia ludzkiego;
− o kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II;
− o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia;
− o wyniesie do chwały ołtarzy Sługi Bożego Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie;
- o trzeźwość i bezpieczeństwo wszystkich kierowców podróżujących, o szczęśliwą podróż i powrót do domów przez wstawiennictwo św. Krzysztofa.

 

Trwają wakacje, prosimy o Boże błogosławieństwo dla dzieci, młodzieży i rodzin. Za wszystkie oazy wakacyjne, za kapłanów, prowadzących rekolekcje i uczestników – o światło, siłę i moc Ducha Świętego, potrzebne łaski i owoce tych rekolekcji w ich życiu. Modlitwą obejmujemy także rekolekcje Ruchu Światło-Życie w Chinach i misje Agnieszki w Kazachstanie.

poniedziałek, 16 Lipiec, 2012 - 12:38